Mitől sikeres egy passzívház
Az egyik fő jellemző a meglévő energia aktív felhasználása, ahol az alapelv a hőveszteségek minimalizálása és ezzel együtt a hővisszanyerés optimálása. A passzívház építési szabvány elérése érdekében ugyanakkor nem elegendő egyszerűen a passzívházban felhasználható összetevők összeállítása, az egész több mint a részek összege. Az egyes komponensek közötti kölcsönhatások integrált tervezést tesznek szükségessé, hogy a kívánt követelmények teljesüljenek.
A passzívház jól szigetelt külső térelhatárolókból és integrált szellőzéssel és elszívással kialakított optimált hőszigetelésből él:
A friss levegőt a föld alatt, a szellőztetőcsövön keresztül szívja a rendszer a házba. A levegőt a föld hője már előmelegítette, és az a hővisszanyerő berendezésbe vezetődik.
INTERNORM SZAKÉRTŐI TIPP
Passzívházban alkalmazható összetevők tanúsítása
Az összetevők magas minőségének biztosítása érdekében az IFT Rosenheim független intézet irányadó kritériumokat ír elő a passzívház összetevőkre és a passzívházakra vonatkozóan, és a szabványoknak megfelelő termékeket "Passzívházakban alkalmazható összetevők"-ként tanúsítja. Fontos, hogy a passzívház építési szabvány nem tanúsított összetevőkkel is elérhető. Döntő a felhasznált összetevők összhatása, és az ebből adódó fűtési hő- és primer energia szükséglet, valamint a nyomáspróba alatti légcsere eredménye.
Az Internorm olyan ablakrendszereket kínál, melyek hőszigetelési értékeiknek köszönhetően passzívházban történő felhasználásra alkalmasak. Ezen kívül az Internorm műanyag-alumínium kapcsolt szárnyú ablakai, a KF 410 ablak és a fa/alumínium HF310 ablak az IFT Rosenheim Intézet szerint "Tanúsított passzívház összetevők", és különösen magas minőségi követelményeket teljesítenek, miáltal optimálisak a passzívházakban történő felhasználásra.
TIPPEK A PASSZÍVHÁZ INTÉZET SZERINTI PASSZÍVHÁZ ÉPÍTÉSI SZABVÁNYOKKAL KAPCSOLATBAN
- A homlokzat jó hőszigetelése annak megfelelő szigetelő burkolása által (U < 0,15 W/m2K)
- Szuperüvegezés és ablaktokok, azaz U érték < 0,8 W/m2K és g érték 50% körül
- Hőhidak elkerülése
- A nagyméretű ablakok déli tájolása a napsugárzás, mint energiaforrás felhasználása érdekében
- A frisslevegő passzív előmelegítése, pl. földbe helyezett hőcserélővel
- A hő visszanyerése az elhasznált levegőből ellenáramú hőcserélővel
- A melegvízszükséglet előállítása regeneratív energiákból is lehetséges
- Energiatakarékos készülékek a háztartásban